10 تکنیک مهم برای رعایت نظم در کدنویسی

10 تکنیک مهم برای رعایت نظم در کدنویسی

یکی از نکاتی که برنامه‌نویسان و وب‌مستران باید حتما مد نظر داشته باشند، رعایت نظم در کدنویسی است. داشتن یک لیست مرتب و منظم از عددها و کدهایی که وارد کرده‌اید می‌تواند کار را برای مراحل بعدی خودتان بسیار راحت‌تر کند و دچار سردرگمی نخواهید شد.

از طرفی دیگر باید کدنویسی شما به گونه‌ای باشد، اگر افرادی قصد مطالعه‌ی آن‌ها را داشته باشند بتوانند به‌خوبی آن را درک کرده و از خوانایی مناسبی برخوردار باشد.

ما در این مقاله قصد داریم تا به شما عزیزان آموزش دهیم که چگونه می‌توانید با رعایت برخی نکات مهم، کدنویسی تمیز و مرتبی را ارائه دهید و در بهینه‌سازی و یا پیدا کردن خطاهای آن دچار مشکل نشوید.

چرا رعایت نظم در کدنویسی مهم است؟

چرا رعایت نظم در کدنویسی مهم است؟

رعایت نظم در کدنویسی اهمیت بسیاری دارد و دلایل زیادی برای آن وجود دارد. همراه ما باشید تا در ادامه به بررسی چندین مورد مهم درباره اهمیت رعایت کردن نظم و خوانایی در کدنویسی بپردازیم:

 1. خوانایی کد:

کدی که به درستی سازماندهی شده و نظم دارد، برای خواننده قابل فهم و قابل خواندن است. این به معنای این است که فهمیدن عملکرد و منطق کد آسان‌تر می‌شود. در نتیجه، توسعه‌دهندگانی که با کد شما کار می‌کنند، نیاز کمتری به تحلیل و درک کد دارند و امکان پیشرفت و تغییر در آن را بدون مشکلات بیشتری دارند.

 1. قابلیت نگهداری و توسعه:

کدی که به درستی سازماندهی شده و نظم دارد، به شدت قابل نگهداری و توسعه است. زمانی که باید کد را تغییر دهید یا به آن اضافه کنید، رعایت نظم در کدنویسی به شما در شناسایی مکان‌ها و قسمت‌های مورد نیاز کمک می‌کند. همچنین، با تقسیم کد به بخش‌های کوچک و قابل مدیریت، انجام تغییرات و اصلاحات به راحتی امکان‌پذیر می‌شود.

 1. کاهش خطاها:

رعایت نظم در کدنویسی باعث کاهش خطاها و ایرادات در کد می‌شود. زمانی که کدی بدون سازمان و نظم باشد، احتمال وجود اشتباهات و خطاها افزایش می‌یابد. با استفاده از تکنیک‌های رعایت نظم، می‌توانید خطاهای منطقی، نام‌گذاری نادرست یا تکرار کد را به حداقل برسانید.

 1. قابلیت همکاری و توسعه تیمی:

در پروژه‌های تیمی، رعایت نظم در کدنویسی اهمیت بسیاری دارد. زمانی که چندین توسعه‌دهنده با کد شما همکاری می‌کنند، نیاز به قراردادن استانداردها و نظم در کدنویسی بیشتر است. این باعث می‌شود تا توسعه‌دهندگان با راحتی کد را درک کنند و بدون مشکلات تغییرات و بهبودهای مورد نیاز را انجام دهند.

 1. افزایش بهره‌وری:
حتما بخوانید :)  وردپرس چیست؟

رعایت نظم در کدنویسی به شما کمک می‌کند تا بهره‌وری بالاتری در فرآیند توسعه برنامه داشته باشید. با قابلیت خواندی کدهای نظم‌مند، زمان کمتری برای پیدا کردن و درک کد صرف می‌شود.

همچنین، با استفاده از استانداردها و نظم در کدنویسی، می‌توانید از قابلیت‌ها و ابزارهای خودکار سازمانی مانند ابزارهای لینتر و فرمت‌بندی استفاده کنید که به شما در شناسایی و رفع مشکلات نظم و استانداردهای کد کمک می‌کنند.

به طور خلاصه، رعایت نظم در کدنویسی به شما کمک می‌کند تا کدی را ایجاد کنید که قابل فهم، قابل نگهداری و توسعه، با کمترین خطا و بهره‌وری بالا باشد. این به شما و تیم توسعه‌دهنده‌ها کمک می‌کند تا به طور مؤثر‌تر و پیشرفته‌تری به توسعه نرم‌افزار بپردازید.

بررسی تکنیک ‌های مهم رعایت نظم در کدنویسی

بررسی تکنیک ‌های مهم رعایت نظم در کدنویسی

همانطور که قبلا اشاره نمودیم، تیم ویرا وردپرس این مقاله جهت معرفی و توضیح چند تکنیک خاص برای رعایت نظم در کدنویسی تالیف کرده است؛ اکنون وقت آن است تا به معرفی و تبحث در مورد این نکات مهم بپردازیم.

رعایت نظم در برنامه‌نویسی بسیار مهم است زیرا کدی که سازماندهی شده و قابل خواندن است، درک و توسعه آن را آسانتر می‌کند. در قسمت پایین، 10 تکنیک مهم برای رعایت نظم در کدنویسی را به شما عزیزان خواهیم گفت.

 1. استفاده از فرمت‌بندی یکدست:

استفاده از یک قالب یک‌دست برای فرمت‌بندی کد، مانند استفاده از فاصله‌های یکسان بین بخش‌ها، استفاده از قواعد مشخص برای تورفتگی و استفاده از نام‌های معتبر و قابل درک برای متغیرها و توابع، به خوانایی کد کمک می‌کند.

 1. نگهداری توابع کوچک و متمرکز:

توابع باید متمرکز و مسئولیت‌های خاصی را برعهده داشته باشند. استفاده از توابع بزرگ و پیچیده باید به حداقل ممکن محدود شود.

 1. استفاده از نام‌های معنادار:

نام‌گذاری متغیرها، توابع و کلاس‌ها باید معنادار و قابل فهم باشد. این کار باعث می‌شود کد قابل خواندن و درک شود.

 1. کاهش تکرار کد:

در صورت تکرار بخش‌هایی از کد، بهتر است این بخش‌ها را در توابع یا بلوک‌های مجزا قرار داده و از آن‌ها استفاده کنید. این کار باعث کاهش تعداد خطوط کد و افزایش خوانایی آن می‌شود.

 1. استفاده از توضیحات و شرح‌ها:

استفاده از توضیحات و شرح‌ها در کد برای توضیح عملکرد بخش‌های مختلف کد و توضیح قطعات پیچیده کد، به خوانایی و درک بهتر کد کمک می‌کند.

 1. استفاده از کامنت‌ها:
حتما بخوانید :)  روش های برقراری امنیت سایت وردپرسی را بدانید!

کامنت‌گذاری برای توضیح عملکرد کدها و بخش‌های مهم کد، به توسعه‌دهندگان دیگر کمک می‌کند. اما در استفاده از کامنت‌ها می‌بایست به میزان مناسبی اقدام شود و نباید کدها را به شدت تکرار کنند.

 1. استفاده از طرح‌بندی مناسب:

جداکردن بخش‌های مختلف، به عبارتی دسته بندی یا استفاده از طرح‌بندی مناسب برای بلوک‌های کد و توابع، مانند استفاده از فاصله‌گذاری مناسب بین خطوط و تورفتگی‌های صحیح، به خوانایی کد کمک می‌کند.

 1. تست و اشکال‌زدایی:

یک نکته مهم که کدنویسان در حین نوشتن باید حتما رعایت کنند، آن هم تست و اشکال‌زدایی کد‌ها بطور مرتب است. برنامه‌های باگ‌دار و خطاهای نادیده گرفته شده می‌توانند منجر به کاهش نظم و قابلیت اطمینان کد شوند. بنابراین، استفاده از تست‌ها و اشکال‌زدایی به منظم‌تر شدن و کاهش خطاها در کد کمک می‌کند.

 1. استفاده از الگوها و طرح‌های طراحی:

استفاده از الگوها و طرح‌های طراحی معمول در برنامه‌نویسی، بهترین روش‌ها و رویکردهایی هستند که توسط توسعه‌دهندگان حرفه‌ای شناخته شده‌اند. استفاده از این الگوها و طرح‌ها به نظم و سازماندهی کد کمک می‌کند.

 1. مستندسازی کد:

برای رعایت نظم و قابلیت درک کد، مستندسازی مناسب بسیار مهم است. استفاده از کامنت‌ها، توضیحات و مستندات به توسعه‌دهندگان دیگر کمک می‌کند تا کد را بهتر درک کنند و با آن کار کنند.

این تکنیک‌ها به شما کمک می‌کنند تا کدی قابل خواندن، منظم و قابل توسعه بنویسید. با اجرای این تکنیک‌ها، می‌توانید کیفیت کد خود را بهبود دهید و فرآیند توسعه را بهبود و سرعت ببخشید.

بهترین ابزار های استانداردسازی کدنویسی

ابزارهایی برای توسعه و بهبود هر چه سریع‌تر کار کدنویسی عرضه شده اند که توانسته است تا حد بسیار زیادی از بروز خطاها و همچنین از هدر رفت وقت و انرژی کدنویسان جلوگیری کند؛ استفاده از این ابزارها در کنار تکنیک هایی که کمی قبل تر به بررسی آن ها پرداختیم، می‌توان کمک بسزایی به رند برنامه نویسی و رعایت نظم در کدنویسی بکند.

در ادامه ابزارهایی که بسیار مفید و کاربردی واقع می‌شوند را نیز به شما عزیزان معرفی خواهیم نمود تا به کمک ‌آنها مشکلات نظم و استانداردهای کد نویسی را رفع کنید.

 1. لینترها (Linters):

ابزارهای لینتر کد، قوانین و استانداردهای کدنویسی را بررسی می‌کنند و هشدارها یا خطاهایی را که در تضاد با این استانداردها قرار دارند، نمایش می‌دهند. برخی از لینترهای معروف شامل ESLint (برای JavaScript) و Pylint (برای پایتون) می‌شوند. با استفاده از این ابزارها، می‌توانید به طور خودکار مشکلات نظم و استانداردهای کد را تشخیص داده و رفع کنید.

 1. فرمت‌بندی کدها (Code Formatters):
حتما بخوانید :)  چگونه به راحتی اندازه قلم را در وردپرس تغییر دهیم

ابزارهای فرمت‌بندی کد، کد را طبق قوانین و استانداردهای خاص فرمت‌بندی می‌کنند. این ابزارها به شما کمک می‌کنند تا کد را به صورت یکنواخت و مطابق با استانداردهای تعیین شده قرار دهید. برخی از ابزارهای فرمت‌بندی کدها شامل Prettier (برای مختلف زبان‌های برنامه‌نویسی) و Black (برای پایتون) می‌شوند.

 1. بررسی کد استاتیک (Static Code Analysis):

ابزارهای بررسی کد استاتیک، کد را بررسی کرده و اشکالاتی مانند تکرار کد، استفاده نادرست از متغیرها، عدم رعایت استانداردهای نام‌گذاری و … را شناسایی می‌کنند. این ابزارها معمولاً به شکل خطاها، هشدارها و پیشنهادات برای بهبود کد نمایش داده می‌شوند. برخی از ابزارهای بررسی کد استاتیک شامل SonarQube و CodeClimate می‌شوند.

 1. مدیریت نسخه (Version Control):

استفاده از سیستم‌های مدیریت نسخه مانند Git به شما امکان می‌دهد تا تغییرات در کد را ردیابی کنید و به طور مشترک در توسعه کد همکاری کنید. این سیستم‌ها ابزارهایی برای بررسی و مقایسه تغییرات کد، حل تضادهای کد و بازگشت به نسخه‌های قبلی را فراهم می‌کنند. یکی از سرویس‌های محبوب مدیریت نسخه مبتنی بر وب GitHub است.

این تنها چند مثال از ابزارهای موجود برای بررسی و رفع مشکلات نظم و استانداردهای کدنویسی هستند. انتخاب ابزارهای مناسب بستگی به زبان برنامه زبانی دارد. برخی از این ابزارها ممکن است برای زبان‌های برنامه‌نویسی خاصی طراحی شده باشند. بهتر است در هر زبان برنامه‌نویسی خاص، ابزارهایی را که بیشترین تطابق را با نیازهای شما دارند، بررسی کنید.

سخن نهایی

هر زبان برنامه‌نویسی قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که بسته به نیازها و محیط کاری، می‌تواند مناسب باشد. چندین زبان برنامه‌نویسی وجود دارد، مانند: جاوا (Java)، پایتون (Python)، جاوااسکریپت (JavaScript)، زبان کدنویسی++ C ، زبان  PHPاز جمله پرکاربردترین‌ها در سطح دنیا هستند. اگر با هرکدام از این موارد کار می کنید می توانید از تکنیک‌های رعایت نظم در کدنویسی بالا استفاده کنید و در نهایت یک لیست مرتب و خوانا داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر کدام از زبان‌های برنامه نویسی که اشاره کردیم می‌بایست به قسمت مقالات ویرا وردپرس مراجعه کنید، ما در آنجا اطلاعات کامل و آموزش‌های مرتبط با هر کدام را برای شما کاربران عزیز قرار داده‌ایم.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید