بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال شامل کلیه فعالیت‌های مربوط به یافتن مشتری و بازاریابی است، که از یک وسیله الکترونیکی یا اینترنت در این روش استفاده می‌شود. افراد در زمینه های مختلف شغلی، برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده نگر، از کانال‌های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، رسانه‌های اجتماعی ، ایمیل و وب‌سایت‌های دیگر بهره می گیرند.

بازاریابی دیجیتال با بازاریاب فصلی و مویرگی اختلافات جزئی دارد، شرایط بازاریابی دیجیتال در کشورهای مختلف، با یکدیگر فرق دارد و کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست. در بعضی از شرایط در زمینه بازاریابی دیجیتال ممکن است یک ابزار بسیار کاربردی باشد ولی در کشور دیگر آن ابزار هیچ ارزشی نداشته باشد.

نکته: پس دقیقا قرار نیست هرکاری که در ایران عمل می‌کند در کشور دیگر هم جواب بدهد.

چرا بازاریابی دیجیتال را انتخاب کنیم؟

بازاریابی سنتی به روش‌های زمان‌بر و هزینه‌بر معروف است و هنوز تبلیغات چاپی، ارتباط گرفتن از طریق تلفن و … صورت می‌گیرد و به شکل ویزیتوری نیز و یا بازاریابی فیزیکی اتفاق می‌افتد.

در حالی که بازاریابی دیجیتال، بصورت الکترونیکی و آنلاین رخ می‌دهد؛ این بدان معنی است که فرصت‌های بی‌پایانی برای برندها وجود دارد که از طریق ایمیل، فیلم ، رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی محتوایی و … که بر روی وب‌سایت‌ها قرار می‌گیرند، انجام شود.

از آنجا که بازاریابی دیجیتال گزینه‌ها و استراتژی‌های زیادی دارد و شما می توانید بنابه شرایط خود از هر کدام که مناسب تر است و همچنین با بودجه‌های مختلف از انواع روش های بازاریابی دیجیتال استفاده نمایید. با استفاده از بازاریابی دیجیتال ، می‌توانید از ابزارهایی مانند داشبورد آنالیز نیز استفاده کنید تا موفقیت و ROI کمپین های خود را بیش از آنچه که ممکن است با یک محتوای تبلیغاتی سنتی – مانند بیلبورد یا تبلیغات چاپی – داشته باشید ، نظارت کنید.

حتما بخوانید :)  20 مهارت اساسی برای بازاریابی دیجیتال

چرا بازاریابی دیجیتال را انتخاب کنیم؟

چگونه یک تجارت بازاریابی دیجیتال را تعریف می کند؟

بازاریابی دیجیتال با استفاده از تاکتیک ها و کانال‌های دیجیتالی بی شمار برای ارتباط با مشتریان در جایی که بیشتر وقت خود را می گذرانند تعریف می‌شود، اکنون عصر ارتباطات آنلاین است.

از خود وب سایت گرفته تا دارایی های تجاری برند تجاری آنلاین – تبلیغات دیجیتالی، بازاریابی ایمیل ، بروشور آنلاین و غیره – طیفی از تاکتیک ها وجود دارد که زیر چتر “بازاریابی دیجیتال” قرار گرفته است.

بهترین بازاریاب های دیجیتال تصویری روشنی از نحوه پشتیبانی هر کمپین بازاریابی دیجیتال از اهداف اصلی خود دارند. و بسته به اهداف استراتژی بازاریابی خود ، بازاریابان می‌توانند از طریق کانال های رایگان و پولی که در اختیارشان است از یک کمپین بزرگتر حمایت کنند.

به عنوان مثال ، یک بازاریاب محتوا می‌تواند مجموعه‌ای از پست‌های وبلاگ ایجاد کند که در ایجاد کتاب‌های الکترونیکی جدیدی که اخیراً ایجاد کرده است، ایجاد شود. بازاریاب رسانه‌های اجتماعی این شرکت ممکن است به تبلیغ این پست‌های وبلاگ از طریق پست‌های ایجاد شده و ارگانیک در حساب‌های رسانه های اجتماعی این تجارت کمک کند.

بعنوان مثال ممکن است بازاریاب ایمیل یک کمپین ایمیل ایجاد کند تا برای کسانی که کتاب الکترونیکی را دریافت می‌کنند اطلاعات بیشتری درباره این شرکت ارسال کند.

معرفی انواع بازاریابی دیجیتال

 1. بازاریابی بهینه سازی موتور جستجوگرها (SEO)
 2. بازاریابی محتوا
 3. بازاریابی رسانه ای اجتماعی
 4. پرداخت هر کلیک (PPC)
 5. بازاریابی وابسته
 6. تبلیغات بومی
 7. اتوماسیون بازاریابی
 8. بازاریابی ایمیل
 9. بازاریابی آنلاین
 10. بازاریابی ورودی داخلی

در این قسمت به برخی از رایج‌ترین تاکتیک‌های بازاریابی دیجیتال و کانال‌های مهم می‌پردازیم.

معرفی انواع بازاریابی دیجیتال

بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

این فرآیند برای بهینه‌سازی وب‌سایت شما برای کسب “رتبه” بالاتر در صفحات نتایج موتور جستجو است؛ کانال‌هایی که از SEO بهره می‌برند شامل وب‌سایت‌ها ، وبلاگ‌ها و اینفوگرافیک‌ها هستند.

حتما بخوانید :)  10 نکته سئو در نوشتن محتوا برای وبسایت

به منظور ایجاد ترافیک واجد شرایط به وبسایت شما ، چندین روش برای نزدیک شدن به سئو وجود دارد. این شامل:

On Page SEO : این نوع سئو هنگام جستجوی وب سایت روی کلیه مطالبی که “در صفحه” وجود دارد متمرکز می شود.

با تحقیق در مورد کلمات کلیدی برای حجم جستجو و قصد (یا معنی) آنها ، می‌توانید به سؤالات خوانندگان پاسخ دهید و در صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) رتبه‌بندی کنید که این سوالات ایجاد می کنند.

SEO off page :  این نوع سئو هنگام جستجو برای بهینه سازی وب سایت خود بر کلیه فعالیت هایی که انجام می شود “خارج از صفحه” است. “چه فعالیتی در وب سایت شخصی من نمی تواند بر رتبه من تأثیر بگذارد؟” ممکن است بپرسید پاسخ پیوندهای ورودی است ، همچنین به عنوان بک لینک شناخته می شود.

کلمات کلیدی که در محتواهای خود بکار میلرید بسیار مهم است. با برقراری ارتباط با سایر ناشران و تالیف کنندگان، برای نوشتن پست های مهمان در این وب سایت ها (و پیوند دادن به وب سایت خود) و جلب توجه خارجی ، می‌توانید از بک لینک‌های مورد نیاز برای جابجایی وبسایت خود بر روی تمام SERP های مناسب استفاده کنید.

Technical SEO : این نوع SEO بر روی پس زمینه وب سایت شما و نحوه کدگذاری صفحات شما تمرکز دارد. فشرده‌سازی تصویر، داده های ساخت یافته و بهینه‌سازی پرونده‌های CSS ، همه اشکال SEO فنی هستند که می‌توانند سرعت بارگذاری وب سایت شما را افزایش دهند . باید مطلع باشید که این مورد یک عامل مهم در رتبه‌بندی در نظر موتورهای جستجو مانند Google است.

بررسی کامل بازاریابی محتوا

این اصطلاح به معنای ایجاد و ارتقاء دارایی‌ها از طریق محتوا به منظور معرفی برند وارد حوزه بازاریابی دیجیتال شده است.

مواردی که می‌توانند در استراتژی بازاریابی محتوای شما نقش ایفا کنند عبارتند از:

 • پست های وبلاگ

نوشتن و انتشار مقالات در وبلاگ سایت، به شما کمک می کند تا تخصص صنعت، تولیدات و یا خدمات خود را نشان داده و ترافیک جستجو و ctr  وبسایت خود را بالا برده و نزد گوگل رتبه بگیرید در صدر نمایش جستجوهای گوگل قرار بگیرد.

این در نهایت به شما فرصت بیشتری می‌دهد تا خدمات خود را به بازدید کنندگان وب سایت معرفی کرده و فروش بیشتری داشته باشید.

 • کتابهای الکترونیکی :

کتاب‌های الکترونیکی و مطالب با فرم طولانی مشابه به هجوم بیشتر بازدید کنندگان به وب سایت شما کمک می‌کند.

 • اینفوگرافیک:

گاهی اوقات ، خوانندگان می‌خواهند شما نشان دهید ، نه بگویید. اینفوگرافیک نوعی محتوای بصری است که به بازدید کنندگان وب سایت کمک می کند تا مفهومی را که می خواهید برای یادگیری به شما کمک کند تجسم کنند.

آیا می خواهید بازاریابی محتوا را در تجارت خود بیاموزید و بکار بگیرید؟ پس با ویرا وردپرس همیشه همراه باشید.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی

در این قسمت به بررسی راه‌های ارتباطی می‌پردازیم که می‌تواند نام تجاری شما را معروف کرده و تعداد مشتریان بسیاری را به وبسایت فروشگاهی و خدماتی شما دعوت کند. این راه  ها عبارتند از:

 • Instagram
 • Telegram
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Snapchat
 • Pinterest
حتما بخوانید :)  نحوه ایجاد یک وب سایت وردپرس در سال 2023 (راهنمای کلی)

اگر در سیستم عامل های اجتماعی تازه کار هستید یا وقت این را ندارید که در همه آنها فعالیت کنید و پست گذاری کنید روزانه ، می‌توانید از افرادی برای مدیریت پروژه‌های خود مانند سئو کار یا ادمین‌ها و پشتیبان‌های سایت  برای مدیریت برنامه هایی که در بالا اشاره کردیم، استفاده کنید.

دیدگاه‌ها ۰
ارسال دیدگاه جدید